facebook-domain-verification=deoqpfu9y5endxp6xjdgbqaon4yv4p
top of page
Zdjęcie autoraFilip Sokala

Czemu wiecznie mu za gorąco?

Wciąż chodzi bez skarpet, nie chce się ubierać (a jeżeli, to lekko), jedzenie za ciepłe, kąpiel za gorąca a w nocy bezustannie się odkrywa?


Masz przesadnie chłodnolubne dziecko?


To oczywiste, że zachowanie to związane jest z dyskomfortem, jaki ono odczuwa, gdy jest mu zbyt ciepło.


Po pierwsze.

Ciepło zwiększa przesyłanie informacji nerwowej. Upraszczając – im cieplej, tym więcej wrażeń dotykowych jest odbieranych. U dzieci nadreaktywnych dotykowo, stwarza to trudne do wytrzymania wrażenia.


Pamiętaj, szczególnie w sytuacjach skrajnego rozdrażnienia dziecka. Przede wszystkim schłodź je. Rozbierz, pozwól np. położyć się nagimi plecami na chłodnej posadzce. Po drugie, gdy tylko będzie na to gotowe, dostarcz mu bezpiecznych wrażeń czucia głębokiego np. ucisków. Co ważne – trzeba uważać, żeby nie przegrzać przy tym dziecka. Pewnie znasz te sytuacje, kiedy radosne baraszkowanki, nie wiadomo dlaczego kończą się rozdrażnieniem, płaczem lub wściekłą furią dziecka. To właśnie ciepło wytworzone w zabawie i zbyt dużo wrażeń dotykowych.



Uwaga, dzieci z tendencjami do reakcji alergicznych mogą zachowywać się podobnie. Podskórny stan zapalny to objaw, w którym pojawia się ucieplenie. Tuż obok receptorów dotykowych.

U dzieci dzieci ze skłonnościami do atopii, które nie są nadreaktywne dotykowo, takie zachowania będą się pojawiały okresowo, w zależności od wystąpienia czynnika alergizującego.

24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page